סיכום שנת 2023

המרכז הרפורמי לדת ומדינה

סיכום שנת 2023 במרכז הרפורמי לדת ומדינה

אז איך עברה עלינו השנה האחרונה במרכז הרפורמי לדת ומדינה? אנחנו לא יודעות מאיפה להתחיל לסכם.

בהתכנסות מרגשת ומשמעותית של התנועה הרפורמית "אשא עיני" בירושלים ניסינו לסכם בסרטון ובחוברת את התקופה הקשה והמורכבת שעברנו ביחד.

נמשיך לדרוש את שובם של כל החטופים והחטופות הביתה בשלום ולהיאבק למען ישראל יהודית ודמוקרטית שבה לכולם.ן מגיע יחס של כבוד ושוויון!

ובכמה מילים:

בפרוס שנת 2023 סברנו כי גם בה נמשיך לפעול למען מדינה יהודית ודמוקרטית המבוססת על ערכי מגילת העצמאות: סובלנות, כבוד ושוויון לכלל אזרחיה ותושביה. כמו בשנים קודמות, התכוננו להמשיך לקדם חופש דת ושוויון לזרמים הליברליים, להיאבק בגזענות, לפעול למען שוויון זכויות לנשים וללהט״ב ולסייע לעולים חדשים. אלא שכבר בתחילת השנה היה ברור כי הממשלה שהושבעה בימיה האחרונים של שנת 2022 היא הממשלה הקיצונית, הגזענית, ההומופובית, והמיזוגנית ביותר בתולדות ישראל, ושהיא תציב בפנינו אתגרים חסרי תקדים. החששות שלנו התאמתו. עד מהרה החלה הממשלה לקדם יוזמות חקיקה מסוכנות, בין היתר במסגרת נסיון ההפיכה המשפטית, שתכליתו לפגוע אנושות באיזונים ובבלמים העדינים בדמוקרטיה הישראלית ולהחליש מאוד את מערכת המשפט בישראל ואת ההגנה על זכויות אדם בה.

למרבה המזל, הציבור הישראלי לא נכנע – ויצא למאבק על ערכיו וזכויותיו. המרכז הרפורמי לדת ומדינה והתנועה הרפורמית מילאו תפקיד משמעותי במאבק למען הדמוקרטיה בכנסת, בבתי המשפט וברחובות. גייסנו את חברי הקהילות הרפורמיות, ויחד עם מיליוני ישראלים יצאנו לרחובות ונלחמנו למען הדמוקרטיה שלנו. יחד אכן הצלחנו לבלום את חקיקת ההפיכה, ולחסום את מרבית יוזמות החקיקה המסוכנות.

ואז, לאחר תשעה חודשי מאבק מאתגרים למען דמותה ומהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, עולמנו חרב עלינו ב-7 באוקטובר, יום מתקפת הטרור האכזרית של חמאס. היקף החיים שאבדו, מספר האנשים שנפגעו בגופם ובנפשם וכמוהו גם מספר החטופים היה בלתי נתפס, ונגע בכל אחד ואחת מאתנו. רבים מחברינו ובני המשפחות שלנו נקראו לשירות מילואים, ועברנו חודשים קשים מנשוא בדאגה להם. על רקע החידלון הנורא שהפגינה הממשלה בטיפול באסון, שתי נקודות אור בהקו בחשכה: חוסנה ועוצמתה של החברה האזרחית, לרבות התנועה הרפורמית, שהתגייסה גם באמצעות 'קרן בכבוד', למען הנפגעים הרבים והפגינה סולידריות מרשימה, וכן התמיכה העצומה של יהודים ויהודיות מרחבי העולם.

יחד עם רבות ורבני התנועה, ארגנו טקסי הבדלה וקבלות שבת בעצרות למען החטופים. במקביל לכך התרענו מפני הגזענות כלפי הערבים אזרחי ישראל, שהתגברה מאוד בעקבות המלחמה ובמהלכה; אתגרנו את התקציב השערורייתי שאישרו הממשלה והכנסת, וכלל את הגדלת תקציבם של מוסדות חרדיים שאינם מלמדים את תוכנית הליבה; ודרשנו שוויון בנטל הגיוס לצה״ל.

שנת 2023 הייתה שנה קשה ומאתגרת מאין כמוה, אבל הצלחנו למצוא בה גם את האור ולראות פתח לעתיד טוב יותר. העבודה שלנו חשובה היום יותר מאי-פעם – ואנו נחושים ונחושות מתמיד לא לוותר על החזון שלנו לישראל טובה יותר. נמשיך להיאבק באפליה ובעוינות, נמשיך לפעול למען סובלנות, שוויון וכבוד לכולם יחד עם השותפים והשותפות שלנו בארץ ובתפוצות.

סיכום 2023

חוברת סיכום שנת 2023 במרכז הרפורמי לדת ומדינה

דילוג לתוכן