לֹא תַטֶּה מִשְׁפָּט לֹא תַכִּיר פָּנִים וְלֹא תִקַּח שֹׁחַד

איומים על הדמוקרטיה

איומים על הדמוקרטיה

משימה מרכזית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה הוא לשמור על אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. במסגרת זו אנו נאבקות כנגד יוזמות חקיקה הפוגעות באופי הדמוקרטי של מדינת ישראל, בעצמאות מערכת המשפט ובשלטון החוק.

בשנים האחרונות המרכז היה בין הארגונים שליוו מקרוב את הליך חקיקת "חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי" (הידוע בתור חוק הלאום). בזכות עבודת המרכז חלק מהוראות החוק שונו, אולם הנוסח הסופי של החוק הפר את האיזון בין היותה של ישראל מדינה יהודית ובמדינה דמוקרטית. המרכז ממשיך לפעול לתיקון החוק ולביטול הוראות מפלות שנכללו בו, הנוגעות בין היתר למעמד השפה הערבית ולאפשרות להקמת יישובים נפרדים על פי לאום.

המרכז נאבק כנגד איומים על השיטה הדמוקרטית כגון הדרישה לפיסקת התגברות שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל ע"י בג"ץ, הדרישה למנוע התערבות של בג"ץ בהחלטות ממשלה, שינוי הליך בחירת השופטים ויועצים משפטיים במשרדי ממשלה באופן שיהפוך את ההליך לפוליטי ויוזמות לפגיעה בארגוני זכויות אדם. צעדים אלה יהוו שינוי מוחלט של כללי המשחק הדמוקרטי ויאפשרו לרוב פוליטי מזדמן לרמוס את זכויות האדם ולמעשה ישאיר קבוצות כגון נשים, רפורמים, להט"ב, ערבים ועוד ללא הגנה. במרכז הרפורמי לדת ומדינה אנו עומדים בחזית המאבק בצעדים אלה, על מנת לשמור על האיזונים והבלמים של הדמוקרטיה הישראלית, ועל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

דילוג לתוכן